Prevenciniai sveikatos tikrinimai
 
 
Prevenciniai sveikatos tikrinimai
 
 
 
 
 •   

  Prevenciniai sveikatos tikrinimai

  KADA PASKUTINĮ KARTĄ LANKĖTĖS PAS SAVO ŠEIMOS GYDYTOJĄ ?

   

  Klausiame ne šiaip sau, o dėl to, kad laiku pastebėta gali būti išgydoma net pati sunkiausia liga.

  Kviečiame Mūsų pacientus profilaktiškai  apsilankyti pas savo šeimos gydytoją kartą per metus ir pasitikrinti sveikatą profilaktiškai ir pagal priklausančias prevencines diagnostikos programas.

  Prevenciniai sveikatos patikrinimai skirti nustatyti, ar pacientas sveikas arba kuo anksčiau nustatyti ligą ir turėti didesnę tikimybę ją išgydyti.

  Poliklinikoje yra vykdomos šios, iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų kompensuojamos, prevencinės programos:

  Prevencinė programa

  Programa skirta

  Programos priemonės

  Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, finansavimo programa

  Moterims nuo 25 iki 60 metų

  Kartą per 3 metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Gavus jo rezultatus gali būti atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

  Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programa

  Moterims nuo 50 iki 69 metų imtinai

  Kartą per 2 metus atliekamas mamografinis tyrimas.

  Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa

  50–74 metų amžiaus asmenims

  Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei testo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei atsakymas teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę.

  Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa

   Vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams  nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai  sirgo  priešinės liaukos vėžiu

  Kartą per 2 metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.

  Asmenų, priskirtinų  širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių finansavimo programa

  Vyrams nuo 40 iki 55 metų

  ir

  moterims nuo 50 iki 65 metų 

  Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustato, kad širdies ir kraujagyslių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, parodantys, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.

  Vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis finansavimo programa

  Vaikams nuo 6 m. iki 14 metų

  Vaikų krūminius dantis silantais gali padengti gydytojai odontologai arba burnos higienistai.  

  Taigi, kviečiame pasirinkti laisvą laiką, apsilankyti poliklinikoje ir pasitikrinti sveikatą. Už sveikatos patikrinimą nereikės mokėti, jei esate apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu.Neapdraustiesiems pacientams arba nepriklausantiems nustatytai amžiaus grupei prevencinių programų paslaugos gali būti suteiktos, bet už jas reikės mokėti.

   

  Rūpinimasis savo sveikata yra visuomenės kultūros požymis. Tačiau svarbu, kad žmonės tai darytų patys.

  Ar ši informacija Jums buvo naudinga?

   
 •   

  Vyrai kviečiami nenumoti ranka į nemokamus vėžio tyrimus

   

  Vyrai mūsų šalyje gali pasinaudoti prevencinėmis programomis, skirtomis kovai su priešinės liaukos (prostatos), storosios žarnos vėžiu bei širdies ir kraujagyslių ligomis. Šių programų tikslas – užbėgti minėtoms ligoms už akių, nes kuo anksčiau diagnozuojamos šios klastingos ligos, tuo daugiau yra galimybių jas išgydyti. Norint išsitirti pagal minėtas programas, reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris išsamiai supažindins su programomis ir paskirs reikiamus tyrimus. 
   
  „Profilaktiniai tikrinimai būtini, nes pacientai ankstyvoje šių ligų stadijoje ilgai nejaučia jokių  simptomų.  Pavyzdžiui, ilgus metus prostatoje gali progresuoti vėžys, nes šie navikai auga labai lėtai, nesukelia jokių problemų. Simptomai atsiranda tik vėlyvosiose ligos stadijose, tačiau ligos galima išvengti. Todėl svarbu reguliariai atlikti  prevencinėje programoje numatytą kraujo tyrimą, kuris parodo prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje“, –  teigė VLK Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vedėjos Daivos Berūkštienės. 
   
  Prevencinė programa dėl priešinės liaukos (prostatos) vėžio  mūsų šalyje pradėta vykdyti nuo 2006 metų Ji skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrų nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo šia liga,  susirgimų prevencijai. Didžiausias sergamumas prostatos vėžiu nustatomas minėto amžiaus vyrų tarpe, todėl ši programa pirmiausia skirta jiems.
  „Įvertinęs kraujo tyrimus šeimos gydytojas gali pacientą siųsti konsultuotis pas urologą ir atlikti prostatos biopsiją. To tikrai nereikia baimintis, nes prostatos biopsija yra vienintelis būdas objektyviai patvirtinti prostatos vėžio diagnozę“,–  sakė  D.Berūkštienė.
   
  Vyrai turi galimybę pasinaudoti  ir dar viena programa, galinčia užskirsti kelią vėžiui. 
  Tai prevencinė programa dėl storosios žarnos vėžio, skirta 50–74 metų amžiaus žmonėms, kuri mūsų šalyje pradėta vykdyti nuo 2009 metų.
  D.Berūkštienės  teigimu, pacientams, atvykusiems pas šeimos gydytoją dėl storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos, atliekamas slapto kraujavimo testas, kuris leidžia įtarti storosios žarnos vėžį. Jei reikės šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Pacientui gali būti atliekama kolonoskopija ir, prireikus, biopsija. Jų metu tiksliai diagnozuojama liga. Pacientai, kuriems kolonoskopijos metu imta biopsija ir diagnozuotas storosios žarnos vėžys, siunčiami gydytis į specializuotas gydymo įstaigas.
   
  Vyrai taip pat gali išsitirti pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą, kuri mūsų šalyje vykdoma nuo 2006 metų. Joje vieną kartą per metus gali dalyvauti vyrai nuo 40 iki 55 metų.
  „Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė Europos moterų ir vyrų mirties priežastis. Daugelis žmonių nejaučia jokių širdies ir kraujagyslių ligų simptomų, nesugeba jų atpažinti ir dažnai net neįtaria, kad serga. Tad ypatingai svarbu kreiptis į gydytoją ir atlikti profilaktinius tyrimus net ir gerai besijaučiantiems žmonėms, o dar svarbiau – turintiems nors menkiausią rizikos veiksnį, pavyzdžiui, rūkantiesiems turintiems padidėjusį kraujospūdį, antsvorį, genetinį polinkį“, – aiškino D.Berūkštienė.
   
  Jei šeimos gydytojas nustato, kad šių ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą atlikti detalesnius tyrimus, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai, kurie parodo, ar žmogus priskirtinas didelės rizikos grupei.
   
  Dauguma širdies ir kraujagyslių bei vėžinių susirgimų sukelia mirtį ar negalią tik todėl, kad jos diagnozuojamos ir pradedamos gydyti per vėlai. Prevencinės programos suteikia progą išvengti galimos ligos. Tad norint laiku aptikti sutrikimus, reikia reguliariai tirtis, net nejaučiant jokių sveikatos problemų.  
  Tad VLK ragina vyrus nedelsti ir nemokamai išsitirti pagal šiuo metu vykdomas prevencines programas.
   
  Lietuvoje vykdomos šios prevencinės programos vyrams

  Prevencinė programa

   Kam skirta  programa

   Programos priemonės

  Prevencinė programa dėl priešinės liaukos (prostatos) vėžio

  Vyrams nuo 50 iki 75 metų ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu

  Kartą per 2 metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją  kraujyje. Jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą konsultuotis pas urologą, o šis  prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją.

  Prevencinė programa dėl širdies ir kraujagyslių ligų

  Vyrams nuo 40 iki 55 metų ir moterims nuo 50 iki 65 metų

  Kartą per 1 metus šeimos gydytojas nustato rizikos veiksnius ir, jei reikia, sudaro individualų širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos planą. Jei gydytojas nustato, kad šių  ligų tikimybė yra didelė, jis siunčia pacientą į specializuotus centrus išsamiau ištirti, o prireikus – skiriamas gydymas. Svarbu žinoti, kad vieną kartą per metus nemokamai gali būti nustatoma gliukozės, cholesterolio, trigliceridų koncentracija kraujyje, atliekama elektrokardiograma ir kiti tyrimai.

  Prevencinė programa dėl storosios žarnos vėžio

  Žmonėms nuo  50 iki 75 metų

  Kartą per 2 metus pacientui atliekamas slapto kraujavimo testas. Jei jo atsakymas neigiamas – pacientas sveikas, jei teigiamas – šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą. Kolonoskopija ir, prireikus, biopsija yra būdai objektyviai patvirtinti storosios žarnos vėžio diagnozę.

   

  http://lsveikata.lt/sveika-visuomene/vyrai-kvieciami-nenumoti-ranka-i-nemokamus-vezio-tyrimus-3336

   

  Ar ši informacija Jums buvo naudinga?