Naujienos
 •   
  2017-07-26

  Kviečiame vaikučius ir tėvelius į nemokamą sveikatingumo renginį "Sveika šeima ‒ laiminga šeima"

 •   
  2017-07-26

  NELIK VIENAS SU SU SAVO SUNKUMAIS – GAUK NEMOKAMĄ ANONIMINĘ PSICHOLOGO PAGALBĄ

 •   
  2017-06-26

  Keičiasi mokamų paslaugų kabineto darbo laikas

 •   
  2017-06-23

  Informacija pacientams

 •   
  2017-05-05

  Gegužės 5-oji - Pasaulinė rankų higienos diena

 •   
  2017-04-27

  Gegužės 2-oji - Pasaulinė astmos diena

 •   
  2017-04-24

  Europos imunizacijos savaitė balandžio 24 d. - balandžio 30 d.

  Vakcinacija nuo gimimo iki gilios senatvės

  TYMAI – KAS TAI?

  Tymai - tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija. Tymai buvo ir iki šiol yra viena dažniausių mirčių priežasčių tarp visų vakcinomis kontroliuojamų ligų. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji.

  KAIP UŽSIKREČIAMA TYMAIS?

  Tymų infekcijos šaltinis – sergantis žmogus. Iš infekuoto žmogaus tymų virusas išsiskiria per kvėpavimo takus ir yra užkrečiamas 4–5 d. iki ir keturios dienos po bėrimo pradžios. Tymų virusas plinta aerogeniniu (aerozoliniu ir oro lašiniu) keliu, taip pat per kvėpavimo takų sekretais suterštas rankas arba kitus aplinkos daiktus. Tymai viena lengviausiai plintančių, labiausiai užkrečiamųjų ligų. Sąlytis tarp žmonių trunkantis ilgiau nei 15 min. yra pakankamas, kad įvyktų imlaus užsikrėtimas. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Iki 90–95 proc. imlių, imuniteto neturinčių žmonių, kontaktavusių su sergančiuoju tymais, suserga.

  KOKIE YRA TYMŲ SIMPTOMAI?

  Liga prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Skruostų gleivinė­je matomos smulkios balkšvos dėmelės (Kopliko dėmės). Gomurio srityje matomi neryškiai raudonos spalvos bėrimo elementai. Po 3–4 dienų nuo ligos pradžios išberia. Pirmieji bėrimo elementai atsiranda už ausų, toliau išplinta veido srityje. Vėliau bėrimas matomas liemens srityje, išberia rankas ir kojas. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Sergant tymais, dažnai dar prisideda viruso sukeltas plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas.

  KOKS GYDYMAS?

  Specifinių tymų gydymo priemonių NĖRA, taikomas simptominis gydymas.

  • KAIP APSISAUGOTI NUO TYMŲ?

  Tymų vakcina pasaulyje skiepijama jau daugiau nei 40 metų. Tai gyvų susilpnintų virusų vakcina, skiepijama antraisiais gyvenimo metais. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas ir imuninės atminties mechanizmai, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6-7 m. amžiaus. Skiepijama kombinuota tymų-epideminio parotito-raudonukės (MMR) vakcina. Neskiepyti nuo tymų asmenys, bendravę su ligoniu, ne vėliau kaip 72 val. po kontakto gali būti paskiepyti tymų vakcina.

   

   

   

   

  Informaciją parengė Šeškinės poliklinikos IKT specialistė Miglė Lamanauskaitė pagal:

  1. Usonis V. Skiepų knyga. Vilnius: Homo liber; 2002.
  2. Mickienė A, Vėlyvytė D, Žagminas K, Bareišienė MV, Laiškonis A, Pukenytė E. Užkrečiamųjų ligų epidemiologijos pagrindai. Kaunas: LSMU Leidybos namai; 2012.
  3. Ambrozaitis A. Infekcinių ligų vadovas. Vilnius: Vaistų žinios; 2010.
  4. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ,,Metodinės tymų rekomendacijos“. Prieiga: http://www.ulac.lt/uploads/downloads/Metodin%C4%97s%20tym%C5%B3%20rekomendacijos.pdf
  5. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ,,Tymai“ Prieiga: http://www.ulac.lt/lt/tymai
  6. Usonis. V. ,,Tymai: senųjų amžių liga grįžta į šiuolaikines valstybes“. Prieiga: http://naujienos.vu.lt/komentarai/tymai-senuju-amziu-liga-grizta-i-siuolaikines-valstybes/    http://www.ulac.lt/lt/ligos/T/tymai
   

  Ar ši informacija Jums buvo naudinga?