Naujienos
 •   
  2017-04-07

  Šienligė

 •   
  2017-04-04

  Dėmesio! Bunda erkės!

  ERKĖS – KAS TAI?

  Erkės priklauso voragyviams ir yra gausiausia jų grupė. Erkė yra ypatinga tuo, kad jai reikia gerokai daugiau kraujo nei kitiems parazitams. Žarnose arba seilių liaukose erkės gali turėti bakterijų arba virusų, kuriuos, siurbdamos kraują, perneša į aukos organizmą. Taip jos gali užkrėsti sunkiomis ligomis: erkiniu encefalitu, borelioze, plačiau žinoma kaip Laimo liga, erlichioze, babezioze, erkine dėmėtąja šiltine, Marselio karštlige, tuliaremija bei kitomis. Erkės maitinasi TIK krauju, joms nereikalingas joks kitas maistas. Prisisiurbusi kraujo erkė gali išgyventi labai ilgai. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad vieną kartą pasimaitinusios erkės be maisto gali išgyventi iki 4 metų!

   

  KAIP UŽSIKREČIAMA ERKIŲ PLATINOMIS LIGOMIS?

  Žmonės erkių platinamomis ligomis suserga, įkandus infekuotai erkei. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir maistui vartojant nepasterizuotą ožkų ir karvių pieną. Erkės dažniausiai įsisiurbia į kaklą, paausius, kirkšnis, pažastis, kojų ar rankų lenkimo sritį. Lietuvoje erkės dažniausiai platina erkinį encefalitą ir Laimo ligą.

   

  KOKIE ERKINIO ENCEFALITO IR LAIMO LIGOS POŽYMIAI?

   

  1. Erkinis encefalitas. Liga pasireiškia sunkiu galvos smegenų ar jų dangalų uždegimu, simptomai dažnai būna panašūs į gripo – liga prasideda staiga, pakyla aukšta temperatūra, gali skaudėti galvą, sąnarius, pečius, kai kuriais atvejais gali pradėti krėsti šaltis, pykinti, viduriuoti. Inkubacinis periodas (nuo erkės įkandimo iki pirmųjų simptomų atsiradimo) gali trukti iki 30 dienų. Negalavimai paprastai vargina tik apie savaitę, o tada jie išnyksta. Tiems, kurių organizmo gynyba sušlubuoja, prasideda antroji ligos fazė – smegenų dangalų ar netgi smegenų uždegimas, kuris ypač pavojingas ar net mirtinas (kasmet Lietuvoje miršta 1- 3 asmenys).
  2. Laimo liga - ne virusinė, nuo jos NĖRA skiepų. Persirgus neįgyjamas imunitetas, tad Laimo liga galima susirgti ne vieną kartą. Dėl šios priežasties erkių saugotis reikėtų ne mažiau nei anksčiau. Inkubacinis periodas paprastai trunka nuo 8 iki 30 dienų. Būdingiausias požymis – po 7-14 dienų atsirandanti odoje (erkės įsisiurbimo vietoje) viena ar net kelios raudonos arba elipsės formos ryškiais kraštais dėmės. Jų vietoje oda gali būti jautri, ją palietus jaučiama šiluma. Per kelias dienas paraudimas gali išplisti iki 5 cm diametro ir daugiau. Vėliau šis paraudimas gali pranykti, bet liga progresuoja toliau. Gali prasidėti kiti požymiai: galvos skausmai, ankstyvas nuovargis, nerimas. Vėlesnėse ligos stadijose – gali pasireikšti nervų sistemos pažeidimų, sąnarių, raumenų, akių, širdies pažeidimų. Negydoma Laimo liga gali tapti lėtine, vis labiau pažeisdama smegenis, nervus, širdį, sąnarius.

   

  KAIP APSISAUGOTI NUO ERKIŲ PLATINAMŲ LIGŲ?

   

  1. Patikimiausiai nuo erkinio encefalito apsaugo skiepai. Erkinio encefalito vakcina, kurios patikimumas iki 98-99 proc., galima skiepyti suaugusius ir vaikus nuo metų amžiaus. Skiepijama tris kartus, galima pasirinkti įprastą ir greitesnę skiepijimo schemą. Vėliau apsauga skiepais kas 5 metus  (vyresniems kaip 50 metų kas 3 metus) atnaujinama visą gyvenimą. Skiepų nuo Laimo ligos deja kol kas nėra.
  2. Tinkama apranga! Einant į mišką reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutinė aprangos dalis turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę.
  3. Vykdami į gamtą naudokitės erkes atbaidančiomis priemonėmis. Patikimas apsisaugojimo nuo erkių įkandimo būdas yra repelentai (specialios erkes atbaidančios medžiagos). Efektyviausia repelentų veiklioji medžiaga - DEET (dietiltoluamidas). Būtinai atkreipkite dėmesį į purškalų ar tepalų gamintojų patarimus. Vaikams tinka naudoti tik jiems skirtus.

   

  JEI ĮSISIURBĖ ERKĖ...

   

  1. Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikia kuo skubiau ją ištraukti.
  2. Prieš traukdami nenaudokite riebalų ar kitų medžiagų – pašaliniai dirgikliai suintensyvina erkės mitybą.
  3. Traukdami pincetu erkės nesukiokite į visas puses, o traukite staigiu judesiu. Erkės straubliukas turi mažų kabliukų, kurių pagalba įsitvirtina odoje, todėl pašalinus erkę, jis gali likti odoje.
  4. Pašalinus erkę, įkandimo vietą dezinfekuojame.
  5. Į laboratoriją vežti atlikti ištrauktos erkės tyrimus neverta – efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti nuo šios erkės, jei ji ir buvo infekuota, įkandimo nėra.

   

  Informaciją parengė Šeškinės poliklinikos infekcijų kontrolės specialistė Miglė Lamanauskaitė pagal:

  1. Ambrozaitis A. Infekcinių ligų vadovas. 2010.
  2. Patarimai kaip saugotis erkių. Prieiga: http://endemik.lt/lt/main/informacija-klientams/apie-erkes/Patarimai-kaip-saugotis-erkiu/
  3. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras. Erkės. Prieiga: http://www.ulac.lt/lt/erkes
  4. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras. Dažniausiai užduodami klausimai apie erkes ir erkių platinamas ligas. Prieiga: http://www.ulac.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-apie-erkes-ir-erki
   

  Ar ši informacija Jums buvo naudinga?

   
 •   
  2017-03-23

  Legioneliozė – liga, kurios turėtume bijoti?

 •   
  2017-03-23

  Kovo 24-oji – Tarptautinė tuberkuliozės diena

 •   
  2017-03-09

  Profilaktinės valandos kūdikiams

 •   
  2017-03-06

  Apvalaus stalo diskusija Všį Šeškinės poliklinikos bendruomenei ir pacientėms

 •   
  2017-03-02

  Pacientų dėmesiui dėl sutrikusio tiekimo žmogaus papilomos viruso vakcinos